1. lékařská fakulta Univerzita Karlova 1. lékařská fakulta Univerzita Karlova Farmakologický ústav
ncanova 07.09.2023

Tematické okruhy postgraduálního studia

Preklinický program

Farmakokinetika léčiv

(školitelé: prof. MUDr. Ondřej Slanař, Ph.D.; Doc. PharmDr. Martin Šíma, Ph.D.; Mgr. Danica Michaličková, Ph.D.; MUDr. Nikolina Kutinová Canová, Ph.D., MUDr. Pavel Ryšánek, Ph.D.)

Vědecká práce je zaměřena na studium vlivu různých faktorů na farmakokinetiku, včetně lymfatické absorpce, vybraných léčiv. Cílem výzkumu je popsat vliv např. různých technologických formulací, fyziologických/patologických stavů gastrointestinálního traktu, či alternativních cest podání, a také prověřit možnosti predikovat pomocí nalezených vztahů farmakokinetiku u lidí.

Studium potenciálních léčiv na preklinických modelech vybraných onemocnění

(Školitelé:  MUDr. Nikolina Kutinová Canová, Ph.D.; Mgr. Danica Michaličková, Ph.D.; Doc. PharmDr. Martin Šíma, Ph.D.)

Vědecká práce je zaměřena na zkoumání terapeutického potenciálu antioxidantů a dalších potencionálně cytoprotektivních a imunomodulačních látek na preklinických modelech vybraných onemocnění např. roztroušené sklerózy (experimentální autoimunní encefalomyelitidy), neonatální hypoxicko-ischemické encefalopatie, revmatoidní artritidy, obezity, nealkoholové steatohepatitidy aj. se zaměřením na studium farmakologického ovlivnění procesů, které způsobují zánět a oxidativní stres, měření a vyhodnocení účinků testovaných látek na vybrané funkce (skórovaní závažnosti onemocnění, parametry oxidativního stresu, genová exprese důležitých regulačních biomolekul, aj.) a to jak in vitro (na buněčných kulturách) tak in vivo (na laboratorních zvířatech).

Inkorporace a řízené uvolňování farmakologicky aktivních látek z hydrogelových a nanovlákenných polymerních nosičů (ve spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie AV ČR)

(školitelé: RNDr. Jakub Širc, Ph.D.; prof. MUDr. Ondřej Slanař, Ph.D.)

Disertační práce bude zaměřena na problematiku inkorporace biologicky a farmakologicky aktivních látek do polymerních nosičů a jejich následného řízeného uvolňování. Polymerní nosiče mohou být a) materiály jejichž primární funkce je kontrolované dodávání léčiva (např. hydrogelový nosič pro řízené uvolňování léčiv do gastrointestinálního traktu, nanovlákna pro lokální aplikaci protinádorových léčiv), b) mají jinou funkci v rámci různých medicinálních aplikací a uvolňování léčiva významně zvyšuje jejich terapeutickou účinnost (např. hydrogelové kryty ran, makroporézní hydrogelové scaffoldy, tkáňové expandéry). Výzkum se bude zabývat mechanizmy ovlivňujícími kinetiku uvolňování inkorporovaných molekul a přípravou polymerních nosičů dle různých medicinálních požadavků. Disertační práce je svým zaměřením na pomezí polymerní, organické, fyzikální chemie a farmakologie.


Mitochondriální dysfunkce u schizofrenie

(Školitel: Doc. PharmDr. Jana Rečková Hroudová, PhD.)

Práce je zaměřena na poznání patofyziologických procesů provázejících schizofrenii. Není dostatečně objasněno, jak působí psychofarmaka na mitochondriální funkce a v energetickém metabolismu buněk. Předpokládáme, že terapeutické účinky a/nebo nežádoucí psychofarmak pravděpodobně souvisí se změnami mitochondriálních funkcí. Na základě této hypotézy budou studovány in vitro účinky vybraných psychofarmak. Účinky psychofarmak a jejich vliv na aktivity mitochondriálních enzymů, tvorba ATP, tvorba reaktivních forem kyslíku budou hodnoceny různými metodami (např. spektrofotometrie, fluorescence, respirometrie s vysokým rozlišením).

Na preklinický výzkum navazuje klinicky orientovaný výzkum a vybrané mitochondriální parametry budou hodnoceny v krevních elementech pacientů se schizofrenií. Ve složkách periferní krve budou měřeny vybrané mitochondriální parametry (aktivita citrátsyntázy a komplexů dýchacího řetězce, respirační rychlost, produkce ATP) a změny v monoaminergním systému (uptake serotoninu, aktivita monoaminoxidázy). Pomocí real time PCR budou analyzovány změny ve vybraných genech kódujících podjednotky jednotlivých komplexů.

Cílem práce je zjistit úlohu změn buněčné energetiky v patofyziologii schizofrenie, sledovat efekt léčby antipsychotiky a ohodnotit vhodnost použití biochemických parametrů, měřených v periferní krvi, jako biologických markerů této duševní poruchy.

 

Klinický program

Farmakogenetika

(školitel: prof. MUDr. Ondřej Slanař, Ph.D.)

Výzkum v oblasti klinické farmakologie se soustřeďuje na studium vlivu genetických odchylek biotransformace léčiv a na geneticky i negeneticky podmíněné změny ve farmakokinetice, farmakodynamice, snášenlivosti a účinnosti léčiv u člověka.

Terapeutické monitorování léčiv

(školitelé: PharmDr. Jan Hartinger, Ph.D.; Doc. PharmDr. Martin Šíma, Ph.D.)

Výzkum se soustřeďuje na identifikaci predikčních faktorů pro účinnost a bezpečnost farmakoterapie s cílem jejich potenciálního využití pro individualizaci léčby v praxi.


počet zobrazení: 6306 poslední aktualizace: ncanova, 07.09.2023
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.