1. lékařská fakulta Univerzita Karlova 1. lékařská fakulta Univerzita Karlova Farmakologický ústav
ncanova 28.02.2025

Tematické okruhy postgraduálního studia

Tematické okruhy doktorského studia v oboru Farmakologie a toxikologie 


A) Preklinické okruhy

1) Preklinické testování farmakokinetiky léčiv

Projekt je zaměřen na studium vlivu různých faktorů na farmakokinetiku vybraných léčiv. Cílem výzkumu je popsat vliv např. různých technologických formulací, fyziologických stavů gastrointestinálního traktu, či alternativních cest podání, a také prověřit možnosti predikovat pomocí nalezených vztahů farmakokinetiku u lidí.

2) Preklinické testování lymfatické absorpce léčiv

Cílem projektu je rozšířit a upřesnit dosavadní znalosti o vlivu lymfatického systému na dispozici vybraných léčiv. Na zvířecím modelu (laboratorní potkan, prase) sledujeme časový vývoj koncentrací léčiva současně v séru a v lymfě a asociaci těchto profilů s různými faktory (např. různé technologické formulace, alternativní cesty podání, fyziologické/patologické stavy gastrointestinálního traktu).

3) Studium potenciálních léčiv na preklinických modelech vybraných onemocnění

Vědecká práce je zaměřena na zkoumání terapeutického potenciálu antioxidantů a dalších cytoprotektivních látek na preklinických modelech vybraných zánětlivých onemocnění např. obezity, nealkoholové steatohepatitidy, diabetické neuropatie a demence, roztroušené sklerózy (experimentální autoimunní encefalomyelitidy), experimentální revmatoidní artritidy, aj. se zaměřením na studium farmakologického ovlivnění procesů, které způsobují zánět a oxidativní stres. Vyhodnocení účinků studovaných látek na vybrané funkce (skórovaní závažnosti onemocnění, parametry oxidativního stresu, genová exprese důležitých regulačních biomolekul, aj.) bude prováděno jak in vitro (na buněčných kulturách) tak in vivo (na laboratorních zvířatech).

4) Studium neuroprotektivního účinku vybraných látek při terapeutické hypotermii na Rice-Vannucciho potkaním modelu hypoxicko-ischemického poškození mozku

Neonatálního hypoxicko-ischemického poškození mozku (nHIE) zůstává jednou z hlavních příčin trvalého neurologického postižení novorozenců. Terapeutická hypotermie (HT) je v současnosti jedinou léčebnou metodou nHIE s předpokládaným neuroprotektivním účinkem. Potencionální aditivní neuroprotektivní účinek vybraných látek bude studován v podmínkách simulujících nHIE a HT na potkaním animálním modelu (dle Rice-Vannucci) a bude hodnocen pomocí laboratorních, histochemických, zobrazovacích (MRI/ a MRS) a neurobehaviorálních vyšetření. Data o neuroprotektivitě studovaných látek při HT získaná v experimentálních podmínkách hypoxicko-ischemického poškození by mohla sloužit k přechodu (tj. translaci) do humánní medicíny a tím k aplikaci nových terapeutických možností v léčbě perinatální nHIE u novorozenců.

 

B) Klinický program

5) Farmakogenetika

Výzkum v oblasti klinické farmakologie se soustřeďuje na studium vlivu genetických odchylek biotransformace léčiv a na geneticky i negeneticky podmíněné změny ve farmakokinetice, farmakodynamice, snášenlivosti a účinnosti léčiv u člověka.

6) Terapeutické monitorování léčiv

Výzkum se soustřeďuje na identifikaci predikčních faktorů pro účinnost a bezpečnost farmakoterapie s cílem jejich potenciálního využití pro individualizaci léčby v praxi.


Rádi Vám sdělíme bližší informace.

Kontakty:

prof. MUDr. Ondřej Slanař, Ph.D., e-mail: ondrej.slanar@lf1.cuni.cz - pro tematické okruhy 5) a 6)

doc. PharmDr. Martin Šíma, Ph.D., e-mail: martin.sima@lf1.cuni.cz - pro tematické okruhy 1), 3) a 6)

MUDr. P. Ryšánek, Ph.D., e-mail: pavel.rysanek@lf1.cuni.cz – pro tematický okruh 2)

MUDr. N. Canová, Ph.D., e-mail: ncano@lf1.cuni.cz – pro tematické okruhy 3) a 4)

PharmDr. Jan Hartinger, Ph.D., e-mail: Jan.Hartinger@vfn.cz - pro tematický okruh 6)



Pracoviště: Farmakologický ústav 1. LF UK a VFN, Albertov 4, 128 00 Praha 2

www stránky: https://farm.lf1.cuni.cz/


 

počet zobrazení: 1190 autor: ncanova, poslední aktualizace: ncanova, 28.02.2025
Hodnocení: (hodnotil 1 uživatel) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.