1. lékařská fakulta Univerzita Karlova 1. lékařská fakulta Univerzita Karlova Farmakologický ústav
ncanova 26.02.2024

Nabídka PhD studia 2024

 

Nabídka doktorského studia v oboru Farmakologie a toxikologie 

Farmakologický ústav 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze

vypisuje volné pozice doktorského studia v oblastech

1) Preklinické testování farmakokinetiky léčiv

Projekt je zaměřen na studium vlivu různých faktorů na farmakokinetiku vybraných léčiv. Cílem výzkumu je popsat vliv např. různých technologických formulací, fyziologických stavů gastrointestinálního traktu, či alternativních cest podání, a také prověřit možnosti predikovat pomocí nalezených vztahů farmakokinetiku u lidí.

2) Preklinické testování lymfatické absorpce léčiv

Cílem projektu je rozšířit a upřesnit dosavadní znalosti o vlivu lymfatického systému na dispozici vybraných léčiv. Na zvířecím modelu (laboratorní potkan, prase) sledujeme časový vývoj koncentrací léčiva současně v séru a v lymfě a asociaci těchto profilů s různými faktory (např. různé technologické formulace, alternativní cesty podání, fyziologické/patologické stavy gastrointestinálního traktu).

3) Terapeutické monitorování léčiv

Výzkum se soustřeďuje na identifikaci predikčních faktorů pro účinnost a bezpečnost farmakoterapie s cílem jejich potenciálního využití pro individualizaci léčby v praxi.

4) Studium potenciálních léčiv na preklinických modelech vybraných onemocnění

Vědecká práce je zaměřena na zkoumání terapeutického potenciálu antioxidantů a dalších cytoprotektivních látek na preklinických modelech vybraných zánětlivých onemocnění např. obezity, nealkoholové steatohepatitidy, diabetické neuropatie a demence, roztroušené sklerózy (experimentální autoimunní encefalomyelitidy), experimentální revmatoidní artritidy, aj. se zaměřením na studium farmakologického ovlivnění procesů, které způsobují zánět a oxidativní stres. Vyhodnocení účinků studovaných látek na vybrané funkce (skórovaní závažnosti onemocnění, parametry oxidativního stresu, genová exprese důležitých regulačních biomolekul, aj.) bude prováděno jak in vitro (na buněčných kulturách) tak in vivo (na laboratorních zvířatech).

5) Studium neuroprotektivního účinku vybraných látek při terapeutické hypotermii na Rice-Vannucciho potkaním modelu hypoxicko-ischemického poškození mozku

Neonatálního hypoxicko-ischemického poškození mozku (nHIE) zůstává jednou z hlavních příčin trvalého neurologického postižení novorozenců. Terapeutická hypotermie (HT) je v současnosti jedinou léčebnou metodou nHIE s předpokládaným neuroprotektivním účinkem. Potencionální aditivní neuroprotektivní účinek vybraných látek bude studován v podmínkách simulujících nHIE a HT na potkaním animálním modelu (dle Rice-Vannucci) a bude hodnocen pomocí laboratorních, histochemických, zobrazovacích (MRI/ a MRS) a neurobehaviorálních vyšetření. Data o neuroprotektivitě studovaných látek při HT získaná v experimentálních podmínkách hypoxicko-ischemického poškození by mohla sloužit k přechodu (tj. translaci) do humánní medicíny a tím k aplikaci nových terapeutických možností v léčbě perinatální nHIE u novorozenců.

6) Mitochondriální dysfunkce navozené psychofarmaky

Práce je zaměřena na poznání patofyziologických procesů neuropsychiatrických onemocnění, včetně Alzheimerovy nemoci (AD). Není dostatečně objasněno, jak působí psychofarmaka na mitochondriální funkce a v energetickém metabolismu buněk. Předpokládáme, že terapeutické účinky a/nebo nežádoucí psychofarmak pravděpodobně souvisí se změnami mitochondriálních funkcí. Na základě této hypotézy budou studovány in vitro účinky vybraných psychofarmak. Účinky psychofarmak a jejich vliv na aktivity mitochondriálních enzymů, tvorba ATP, tvorba reaktivních forem kyslíku budou hodnoceny různými metodami (např. spektrofotometrie, fluorescence, respirometrie s vysokým rozlišením). Také budeme testovat mitochondriální dysfunkce navozené tau proteinem a jejich ovlivnění léky a adjuvantními látkami podávanými při AD.


 

Nabízíme:

Zapojení se do finančně zajištěných projektů

Reálné využití výstupů ve farmaceutickém průmyslu

Možnost zapojení do platformy The Parc (www.theparc.eu)

nebo možnost interního pracovního úvazku

Využití spektra experimentálních metod

Účast na vědeckých konferencích

Požadavky:

Magisterské vzdělání farmaceutického/lékařského/přírodovědného směru

Ochota učit se novým věcem

Spolehlivost, samostatnost, motivace

Rádi Vám sdělíme bližší informace.

Kontakty:

doc. PharmDr. Martin Šíma, Ph.D., email: martin.sima@lf1.cuni.cz - pro tematické okruhy 1) a 3)

MUDr. P. Ryšánek, Ph.D., e-mail: pavel.rysanek@lf1.cuni.cz – pro tematický okruh 2)

MUDr. N. Kutinová Canová, Ph.D., e-mail: ncano@lf1.cuni.cz – pro tematické okruhy 4) a 5)

doc. PharmDr. Jana Rečková Hroudová, Ph.D., e-mail: jana.hroudova@lf1.cuni.cz  – pro tematický okruh 6)

Pracoviště: Farmakologický ústav 1. LF UK a VFN, Albertov 4, 128 00 Praha 2

www stránky: https://farm.lf1.cuni.cz/

Podání elektronické přihlášky do 30. 4. 2024. Přijímací pohovor v červnu 2024. Začátek studia od 1. 10. 2024. Viz také Pokyny k přijímacímu řízení I. kolo - 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy (cuni.cz)

 

počet zobrazení: 779 autor: ncanova, poslední aktualizace: ncanova, 26.02.2024
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.